NCAA D1 Box Scores For January 3-9

Wednesday, January 4

Cornell 19, Arizona State 12

Full dual replay

125: #6 Brandon Courtney (ASU) over #17 Brett Ungar (COR) (Dec 7-4) 

133: #3 Vito Arujau (COR) over #4 Michael McGee (ASU) (Dec 7-5) 

141: #16 Vince Cornella (COR) over Jesse Vasquez (ASU) (Dec 9-3) 

149: #1 Yianni Diakomihalis (COR) over #6 Kyle Parco (ASU) (Dec 8-2) 

157: Max Wilner (ASU) over Gage McClenahan (COR) (Dec 4-2) 

165: #9 Julian Ramirez (COR) over Tony Negron (ASU) (SV-1 6-1) 

174: #5 Chris Foca (COR) over Josh Nummer (ASU) (MD 13-0) 

184: #19 Anthony Montalvo (ASU) over Ethan Hatcher (COR) (Dec 8-5) 

197: #18 Jacob Cardenas (COR) over Jonathon Fagen (ASU) (Dec 6-2) 

285: #6 Cohlton Schultz (ASU) over #16 Lewis Fernandes (COR) (Dec 4-2)


Thursday, January 5

Northern Iowa 33, Wyoming 3

Full dual replay

125: Kyle Gollhofer (UNI) over Garrett Ricks (WYO) (Dec 6-3) 

133: #15 Kyle Biscoglia (UNI) over Darrick Stacey (WYO) (Fall 1:28) 

141: #7 Cael Happel (UNI) over Job Greenwood (WYO) (Dec 6-4) 

149: #14 Colin Realbuto (UNI) over Chase Zollmann (WYO) (Dec 10-3) 

157: Derek Holschlag (UNI) over #9 Jacob Wright (WYO) (Dec 4-3) 

165: #14 Austin Yant (UNI) over Cole Moody (WYO) (Dec 4-1) 

174: Hayden Hastings (WYO) over Carson Babcock (UNI) (Dec 4-3) 

184: #2 Parker Keckeisen (UNI) over Guillermo Escobedo (WYO) (Fall 4:05) 

197: Noah Glaser (UNI) over Quayin Short (WYO) (Dec 5-1) 

285: #13 Tyrell Gordon (UNI) over Mason Ding (WYO) (Dec 4-0)

Franklin & Marshall 33, Presbyterian 9

125: Mason Leiphart (F&M) over Dominic Chavez (PRES) (MD 15-6) 

133: Pat Phillips (F&M) over Jacob Brasseur (PRES) (Dec 11-4) 

141: Trenton Donahue (PRES) over Aidan O`Shea (F&M) (Dec 7-2) 

149: Avery Clarke (F&M) over Khalid Brinkley (PRES) (Fall 4:10) 

157: Nick Alvarez (F&M) over Michael Ramirez (PRES) (MD 10-2) 

165: Tyler Chittum (PRES) over RJ Moore (F&M) (Fall 6:48) 

174: Noah Fox (F&M) over Zachary Wells (PRES) (Dec 8-6) 

184: James Conway (F&M) over Cordel Duhart (PRES) (Dec 3-1) 

197: John Crawford (F&M) over Malcolm Wiley III (PRES) (Inj. 5:19) 

285: Vincenzo Pelusi (F&M) over Morvens Saint Jean (PRES) (MD 12-4)

Franklin & Marshall 33, Davidson 9

125: Mason Leiphart (F&M) over Devon Diaco (DAV) (TF 16-0 1:30) 

133: Pat Phillips (F&M) over Jackson Sichelstiel (DAV) (Dec 6-2) 

141: Aidan O`Shea (F&M) over Joshua Viarengo (DAV) (Dec 4-2) 

149: Avery Clarke (F&M) over Noah Frack (DAV) (Fall 4:30) 

157: Nick Alvarez (F&M) over Marc Koch (DAV) (Dec 5-2) 

165: Bryce Sanderlin (DAV) over RJ Moore (F&M) (Dec 8-1) 

174: Noah Fox (F&M) over Brett Sanderlin (DAV) (Dec 6-0) 

184: James Conway (F&M) over Cameo Blankenship (DAV) (Dec 12-5) 

197: Gavin Henry (DAV) over John Crawford (F&M) (Fall 4:39) 

285: Vincenzo Pelusi (F&M) over Jake Fernicola (DAV) (Dec 4-3)

Brown 25, Franklin & Marshall 10

125: Shane Hanson-Ashworth (BRWN) over Mason Leiphart (F&M) (Dec 7-4) 

133: Hunter Adrian (BRWN) over Pat Phillips (F&M) (Dec 2-0) 

141: Ian Oswalt (BRWN) over Sam Kotch (F&M) (MD 10-2) 

149: Blake Saito (BRWN) over Avery Clarke (F&M) (MD 10-2) 

157: Keegan Rothrock (BRWN) over Nick Alvarez (F&M) (MD 12-0) 

165: Harrison Trahan (BRWN) over RJ Moore (F&M) (MD 13-0) 

174: Drew Clearie (BRWN) over Noah Fox (F&M) (Dec 11-9) 

184: James Conway (F&M) over Nick Olivieri (BRWN) (Dec 10-5) 

197: John Crawford (F&M) over Lear Quinton (BRWN) (MD 10-0) 

285: Vincenzo Pelusi (F&M) over Alex Semenenko (BRWN) (Dec 3-2)

Presbyterian 23, Brown 15

125: Shane Hanson-Ashworth (Brown) over Dominic Chavez (Presbyterian), 4-3

133: Hunter Adrian (Brown) over Jacob Brasseur (Presbyterian), 6-4

141: Trenton Donahue (Presbyterian) over Samuel Lynch (Brown), wbf 2:30

149: Blake Saito (Brown) over Khalid Brinkley (Presbyterian), 17-2

157: Sam McMonagle (Brown) over Michael Ramirez (Presbyterian), 10-2

165: Ty Chittum (Presbyterian) over Mason Spears (Brown), 14-12SV

174: Zachary Wells (Presbyterian) over Drew Clearie (Brown), 12-4

184: David Bertrand (Presbyterian) over Nick Olivieri (Brown), 3-2

197: Cordell Duhart (Presbyterian) over Aaron Wolk (Brown), 8-4

285: Malcolm Wiley (Presbyterian) over Alex Semenenko (Brown), 15-2

Brown 22, Davidson 19

125: Shane Hanson-Ashworth (Brown) over Devon Diaco (Davidson), 4-1

133: Hunter Adrian (Brown) over Jackson Sichelstiel (Davidson), wbf 3:45

141: Ian Oswalt (Brown) overl Josh Viarengo (Davidson), wbf 4:30

149: Blake Saito (Brown) over David Loniewski (Davidson), 8-1

157: Sam McMonagle (Brown) over Marc Koch (Davidson), 8-0

165: Bryce Sanderlin (Davidson) over Jonathan Conrad (Brown), 12-4

174: Jaden Hardrick (Davidson) over Drew Clearie (Brown), 5-2

184: Cameo Blankenship (Davidson) over Nick Olivieri (Brown), 6-3

197: Gavin Henry (Davidson) overl Aaron Wolk (Brown), wbf 3:00

285: Jake Fernicola (Davidson) over Thomas Mukai (Brown), 4-2

Leave a Comment